Skip to content Skip to footer

Koolitus “Hakkame santima: kadripäev!”

TARTU KOOLITUS 9. OKTOOBRIL 2021 JÄÄB ÄRA!!!

Eesti Folkloorinõukogu ja Eesti Harrastusteatrite Liidu koolitus on mõeldud neile, kes soovivad rohkem teada saada kadripäeva traditsioonist, et iseseisvalt korraldada kadrisantide külaskäiku kodudesse, kogukondlikku kadripidu või pärimusteatri etendust.

Sanditajad “Hakkame santima!” festivalikontserdil Eesti Rahva Muuseumis, 2020. Foto: Andres Treial.

 

25. novembril pakub süngele sügistalvisele ajale meeleolukat vaheldust kadripäeva tähistamine. Pühaku Aleksandria Katariina järgi nime saanud kadripäev on eesti rahvakalendri püha, mil taotletakse edu vilja- ja karjakasvule, eriti lammastele. Kadriõhtul, 24. novembri või ka 25. novembri päeval on igiammusest ajast alates külastanud peresid kadrisandid: valgelt riietatud, ehk isegi edevalt ehitud kadrid saabuvad “kaugelt maalt, ümber viie vikerkaare”, et tuua pererahvale õnne ning kostidada neid laulu, tantsu, pillimängu ja meeleolukate mängude, mõistatuste ning naljadega. Kadrisantidena käivad ringi enamasti naised, kuid kampa võetakse ka naiseks maskeeritud mehi, levinud on erinevad loomakostüümid, rahvuste esindajad, ametimehed ja muud tegelased. Kadrisantide külaskäik on kindlapiiriline rituaal, mis samal ajal pakub piiramatult võimalusi loominguliseks etteasteks. Rituaali õnnestumisel on oma osa läbimõeldud rollidel, kostüümidel ja ülesannetel, samuti julgel ja sõnaosaval esinemisel.

Nii teooriat kui ka praktikat hõlmava koolituse läbiviijateks on Kristi Pumbo (Eesti Folkloorinõukogu) ja Katrin Kalma (vabakutseline näitleja) Tartus ning Lennart Peep (TÜVKA lavastajaõppe õppejõud, vabakutseline lavastaja) Tallinnas.

Koolituste ajakava

Tallinnas: 18. septembril 2021 kell 10.00-16.30
Koht: Tallinna Rahvaülikool (Vene tn 6, Tallinn)

UUS AEG!!! Tartus: 9. oktoobril 2021 kell 10.00-16.30
Koht: Tartu Mart Reiniku Kool (Vanemuise 48, Tartu)

10:00-10:30 kogunemine, tervituskohv
10:30-12:00 koolituse I osa
12:00-13:00 lõunapaus
13:00-14:30 koolituse II osa
14:30-14:45 kohvipaus
14:45-16:15 koolituse III osa
16:15-16:30 kokkuvõte

Koolituspäeva esimeses pooles antakse ülevaade kadripäeva ajaloost, kombestikust ja santimistavast: kes on kadrisandid, kuidas nad riietuvad, mis tegelasi nad kehastavad, millistest osadest koosneb kadrisantide külaskäik, millised on külaskäigu juurde kuuluvad tegevused, laulud, mängud jm. Eesti folklooriarhiivides on säilinud rikkalikult kadrilaule ja kadrisantide külaskäigu kirjeldusi, millele toetudes saab kokku panna ja edasi arendada oma kadrisantide etteaste kondikava. Tutvustatakse vastavaid arhiive, andmebaase ja muid materjale ning mängitakse rituaal koos juurdekuuluvate laulude, mängude ja tegevustega praktiliselt läbi.

Koolituse teine osa keskendub sellele, kuidas pärimusteatri kaudu elavdada kadripäeva tähistamist. Koolituse teises pooles saavad osalised kogemuse osaleda vaatemängus, kus kasutatakse kõiki sisulisi teadmisi traditsioonist. Keskendutakse näitleja tööle, rolli lahendustele ja loo esitamisele. Eesmärk on koos luua võimalikult traditsiooni lähedane aga ka tänast päeva puudutav lugu. Oluline on koosmäng ja koosloome. Koolituses osalejad saavad teadmisi nii lavastamise alustest kui ka näitlejatööst.

Koolitajad:

Kristi Pumbol on pikaaegne kogemus rahvakalendri tähtpäevade alaste õppeprogrammide ja koolituste koostamisel ja läbiviimisel, ta on osalenud vabakutselise näitleja ja muusikuna paljudel rahvakultuuriüritustel.

Katrin Kalma lõpetas TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia näitleja eriala 2013. aastal. Pärast seda on ta töötanud vabakutselise näitlejana üle Eesti. Kuigi rohkem teeb Katrin Kalma teatrit näitlejana ja lastele, on ette tulnud ka veidike lavastamist, juhendamist ja tööd erinevates žanrites. Antud koolitust ootab Katrin Kalma huviga, kuna teda on alati huvitanud meie esivanemate igapäevaelu ja sinna juurde kuuluvad traditsioonid ning neid ise praktikas katsetada saab olema kindlasti päris põnev.

Lennart Peep lõpetas 2015. aastal Viljandi Kultuuriakadeemia erialal harrastusteatrite juht ja lavastaja ning 2019. aastal kaitses Tartu Ülikoolis magistritöö “Eesti kaasaegne lavastajaõpe”.

Koolituses osalejad saavad teadmisi nii lavastamise alustest kui ka näitlejatööst.

Koolitus toimub Harrastusteatrite mentorprogrammi raames.

Registreerimine alates 1. augustist 2021 harrastusteatriteliit@gmail.com
Info: Kristiina Oomer oomer.kristiina@gmail.com