Mis on harrastusteater?
Eelkõige inimesed. Inimesed kahe eluga – tööelu ja teatrielu. Otsus või valik tegeleda vabal ajal teatrikunstiga.
Miks inimesed teevad teatrit?
Nad tahavad ja neil on armastus teatrikunsti vastu.
Miks inimesed vaatavad teatrit?
Nad tahavad ja teatrikunst pakub neile kaasaelamise võimalust. Võimalust ennast lugudes ära tunda.
Harrastusteater ühendab, sest teater on kollektiivne kunst. Inimesed vajavad tegevusi, mida üheskoos teha, ning teater on parim võimalus tegutseda meeskonnana – ühiselt ühise asja eest.
Harrastusteatrit tuleb vaadelda mitmest küljest. On truppe kelle jaoks ongi kokkusaamine kõige olulisem, on aga ka truppe kelle eesmärk on kunstiline täiuslikkus.
Üks on aga kindel – harrastusteater on vaba ja võiks väga erinevatel eesmärkidel teatrit teha, kasutades selleks ka vajadusel kõiki võimalusi ja vorme.
Head harrastusteatri lavastust vaadates võib jääda tunne, et siin võib kõike juhtuda.
Harrastuslikul teatril on kindel koht kogukonna kultuurimaastikul. Ja harrastusteatrist on võimalik liikuda poolkutseliste teatritegijate hulka ehk siis olukorda, kus teatritegevus on muutunud nende inimeste põhitegevuseks vaatamata sellele, et neil puudub Eestis pakutav teatrialane kõrgharidus.
Siit lähtuvalt jõuame tänase harrastusteatri kõige valusama punktini – järelkasv. Harrastusteatrisse ei tule säravate silmadega noori, kes oleks valmis teatrimaailma arendama ja eestvedama.
Mida mängib harrastusteater, milline on tema repertuaar?
Vastus on lihtne – kõike. Repertuaarivalik on lai. Festivalidel saab vaadata maailmakirjanduse klassikasse kuuluvate autorite nagu Tšehhovi, Elioti, Milleri, Arrabali, Mrožeki, Ionesco ja Kane’i näidendid. Nende kõrval jõuavad lavale ka eesti autorid: Raudsepp, Valton, Tätte, Kivastik, Ilves.
Kas Eestis/l on huvi teatriharrastuse vastu?
Eesti Rahvakultuuri Keskuse valdkondliku andmekogu RAKU andmetel tegutses 2019. aastal 425 harrastusteatrit.
EHLil on praeguse seisuga 68 liiget üle Eesti, kellelt kogutud statistika järgi toodi 2019. aastal välja 86 uuslavastust. Kokku oli liikmete mängukavas 160 lavastust, mida mängiti pea 900 korda ning käis vaatamas üle 40 000 inimese.
Eesti harrastusteatri maastik on 2020. aastal rikas. Tehakse sõnateatrit, nukuteatrit, tantsuteatrit, muusikaliteatrit, improteatrit jm. Eestis tegutseb väga tugev kooliteater. Teatriga tegelevad erivajadustega inimesed. On üliõpilasteatreid ja õpetajate teatreid ning teatreid, mille eesmärgiks on tutvustada oma kultuuri ja keelt.
Harrastusteatri tegijale on tähtsad erinevad sündmused olgu see koolitus, seminar või festival. Osalemine erinevates tegevustes annab võimaluse enesearenguks ning pakub vajalikke ja oodatud esinemisvõimalusi.